Genomické sešupy

9. 10. 2018


Tlak na využívání genomických býků roste bez ohledu na riziko, jaké pro chovatele představuje. Upozorňovat na propady genomických plemenných hodnot se nenosí. Laboratoře jsou na jedné lodi s plemenářskými firmami. Genomika je byznys. Byznys bez rizika. Veškeré riziko na sebe berou chovatelé, kteří býky s nízkou spolehlivostí plemenných hodnot používají. Chovatelské družstvo Impuls je na jedné lodi s chovateli. Kvalitní potomstvo ve stájích našich členů je základnou pro šlechtění. Čím větší a kvalitnější populací pro šlechtění budeme disponovat, tím kvalitnější býky budeme moci našim členům nabídnout.

 

Jeden z největších poklesů plemenných hodnot zaznamenal v posledním výpočtu býk Sensation BD-101. Propad jeho plemenných hodnot způsobil rovněž pokles plemenných hodnot býka Superstar BD-102, který se s PH pro utváření vemene 89 stal prakticky nepoužitelným.

 

Využívání genomických býků by se mělo řídit určitými pravidly, od kterých všechny plemenářské firmy postupně upustily. Chovatelské družstvo Impuls doporučuje použití jednoho genomického býka omezit do 10 % ze všech inseminací. U genomických býků, jejichž otcem je rovněž genomický býk, by hranice pro využití jednoho býka měla být ještě nižší.


Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro marketingové účely.více informací
beru na vědomí

Chovatelské družstvo Impuls, družstvo
Bohdalec 122, 592 55 Bobrová, Czech republic
IČO: 26243601, DIČ: CZ26243601, e-mail: info@chdimpuls.cz, web: www.chdimpuls.cz, fax: 226 015 139